KAPILAROSKOPIA KRAKÓW

Kapilaroskopia to badanie zupełnie nieinwazyjne i bezbolesne, trwające zaledwie kilka minut, które polega na ocenie wałów paznokciowych przy pomocy mikroskopu. W naszym Centrum Medycznym Arkady Kraków oferujemy wykonanie badania stosując nowoczesny sprzęt medyczny.

Jak należy przygotować się do badania kapilaroskopii ?

Przed przystąpieniem do badania kapilaroskopii, pacjenci powinni odpowiednio się do niego przygotować. Bardzo istotne jest, aby przed wizytą:

  • nie wykonywać manicure i innych zabiegów kosmetycznych w obrębie płytki paznokciowej na około 4 tygodnie przed badaniem,
  • zadbać, aby paznokcie nie były pomalowane lakierem lub odżywkami (należy usunąć wszelkie lakiery na około 7 dni przed badaniem),
  • zgłosić się około 15 minut przed badaniem, aby ogrzać ręce w temperaturze pokojowej (szczególnie w okresie niższej temperatury na zewnątrz),
  • nie palić wyrobów tytoniowych oraz nie spożywać kawy, mocnej herbaty, alkoholu oraz napojów gazowanych na 3-4 godziny przed badaniem.

Tak przygotowany pacjent może śmiało zgłosić się na wykonanie badania kapilaroskopii.

Kapilaroskopia — do czego służy badanie?

Kapilaroskopia pomaga w rozpoznaniu przyczyny wystąpienia objawu Raynauda, czyli napadowego skurczu tętnic w obrębie rąk, rzadziej stóp, które są zauważalne pod wpływem zimna, emocji lub bez uchwytnej przyczyny. Przypadłość charakteryzuje się bolesnym oziębieniem kończyn.

Warto podkreślić, iż kapilaroskopia to doskonałe narzędzie diagnostyczne, które umożliwia rozróżnienie czy mamy do czynienia tylko z chorobą Raynauda, która występuje najczęściej u młodych kobiet, czy też z zespołem Raynauda, który może towarzyszyć wielu chorobom przewlekłym, np. twardzinie, toczniowi rumieniowatemu układowemu, zapaleniu skórno-mięśniowemu, zespołowi górnego otworu klatki piersiowej, miażdżycy zarostowej kończyn, czy też schorzeniom dotyczącym składu krwi (mieloproliferacje, krioglobulinemia, zespół zimnych aglutynin itp.).

W związku z powyższym, zalecamy ostrożność oraz konsultację ze specjalistą w przypadku wystąpienia opisanych objawów. Jeśli szukają Państwo doświadczonego lekarza, który wykonuje badanie kapilaroskopii, zachęcamy do umówienia wizyty w naszym Centrum medycznym zlokalizowanym w Krakowie.

Wizyta+kapilaroskopia: 300 złKapilaroskopia - 180zł

Nasi specjaliści: