KAPILAROSKOPIA

Kapilaroskopia to badanie zupełnie nieinwazyjne i niebolesne, trwające zaledwie kilka minut .

Polega na ocenie wałów paznokciowych przy pomocy mikroskopu.

Jak należy przygotować się do badania ?

  • Nie wykonywać zabiegów manicure i innych zabiegów kosmetycznych w obrębie płytki paznokciowej około 4 tygodni przed badaniem
  • Paznokcie nie powinny być pomalowane lakierem lub odżywkami (należy usunąć około 7 dni przed badaniem)
  • Zgłosić się około 15 minut przed badaniem, aby ogrzać ręce w temperaturze pokojowej (szczególnie w okresie niższej temperatury na zewnątrz)
  • Nie zaleca się palenia tytoniu, picia kawy, mocnej herbaty, alkoholu oraz napojów gazowanych 3-4 godziny przed badaniem.

Do czego służy to badanie ?

Badanie to pomaga w rozpoznaniu przyczyny objawu Raynauda tj. napadowego skurczu tętnic w obrębie rąk, rzadziej stóp, pod wpływem zimna, emocji lub bez uchwytnej przyczyny, objawiającego się bolesnym oziębieniem kończyn.

Jest to dobre narzędzie diagnostyczne do rozróżnienia, czy mamy do czynienia tylko z chorobą Raynauda, która występuje najczęściej u młodych kobiet, czy też z zespołem Raynauda, który może towarzyszyć wielu chorobom przewlekłym, np. twardzinie, toczniowi rumieniowatemu układowemu, zapaleniu skórno-mięśniowemu, zespołowi górnego otworu klatki piersiowej, miażdżycy zarostowej kończyn, czy też schorzeniom dotyczącym składu krwi (mieloproliferacje, krioglobulinemia, zespół zimnych aglutynin itp.)

Wizyta+kapilaroskopia: 270zł

Nasi specjaliści: