dr n. med. Joanna Żuk- Kuwik

Immunolog kliniczny
Specjalista chorób wewnętrznych
w trakcie specjalizacji z alergologii

Jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (2007 r.). Studia doktoranckie ukończyła w Klinice Alergii i Immunologii II Katedry Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum UJ (2012r.). Łączy pracę kliniczną w Klinice Alergii i Immunologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, z naukowo-dydaktyczną w II Katedrze Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Doświadczenie zdobywała również na stażach zagranicznych w renomowanych ośrodkach europejskich (m.in. na Uniwersytecie René Descartes Paris 5 i w Szpitalu Cochin w Paryżu, w Poliklinice Gemelli w Rzymie).

Posiada specjalizację z immunologii klinicznej i chorób wewnętrznych.

Specjalizuje się w następujących zagadnieniach:

  • choroby układowe tkanki łącznej – toczeń układowy trzewny (SLE), zapalenie skórno-mięśniowe, zapalenie wielomięśniowe, zespół suchości (Sjögrena), a w szczególności twardzina układowa
  • choroba i zespół Raynaud
  • wrodzone i nabyte stany nadkrzepliwości krwi
  • pierwotne i wtórne niedobory odporności
  • diagnostyka i leczenie niepowodzeń położniczych

Wykonuje badanie kapilaroskopii wału paznokciowego, bardzo przydatne przy diagnostyce objawu Raynauda (tj. napadowego skurczu tętnic w obrębie rąk, rzadziej stóp,powstającego pod wpływem zimna, emocji lub bez uchwytnej przyczyny, szczególnie u młodych dziewczyn, ale również w początkowej fazie twardziny układowej!)