KAPILAROSKOPIA

 

Kapilaroskopia to badanie zupełnie nieinwazyjne i niebolesne, trwające zaledwie kilka minut .

Polega na ocenie wałów paznokciowych przy pomocy mikroskopu.

 

Jak należy przygotować się do badania ?

 

Przede wszystkim należy zmyć lakier z paznokci oraz usunąć tipsy.

Przez kilka dni przed badaniem nie wolno usuwać skórek paznokciowych i polecane jest, aby powtarzać delikatne szczotkowanie miękką szczoteczką okolic wałów paznokciowych, szczególnie u osób z pogrubiałą skórą, aby zmniejszyć grubość naskórka i zwiększyć jego przezierność, co znacznie poprawia jakość badania.

 

Do czego służy to badanie ?

 

Badanie to pomaga w rozpoznaniu przyczyny objawu Raynauda tj.  napadowego skurczu tętnic w obrębie rąk, rzadziej stóp, pod wpływem zimna, emocji lub bez uchwytnej przyczyny, objawiającego się bolesnym oziębieniem kończyn.

Jest to dobre narzędzie diagnostyczne do rozróżnienia, czy mamy do czynienia tylko z chorobą Raynauda, która występuje najczęściej u młodych kobiet, czy też z zespołem Raynauda, który może towarzyszyć wielu chorobom przewlekłym, np. twardzinie, toczniowi rumieniowatemu układowemu, zapaleniu skórno-mięśniowemu, zespołowi górnego otworu klatki piersiowej, miażdżycy zarostowej kończyn, czy też schorzeniom dotyczącym składu krwi (mieloproliferacje, krioglobulinemia, zespół zimnych aglutynin itp.)

 

Cena badania: 100zł

Badanie + konsultacja lekarska: 200zł

UMÓW WIZYTĘ

CENNIK

NASI SPECJALIŚCI :

dr n. med. Joanna Żuk

ul. Szafrana 5B/27

30-363 Kraków

 

Godziny otwarcia/rejestracja:

poniedziałek-piątek:

14.00-20.00

 

kom. +48 690 933 005

tel. +48 12 349 01 59