USG Doppler ( USG żył ) jest to badanie służące do jak najwcześniejszego wykrywania schorzeń m.in żył, które mogą prowadzić do żylaków, zakrzepicy żył, owrzodzeń żylnych, a nawet do zatorowości płucnej. Diagnostyka możliwa jest dzięki badaniu ultrasonograficznemu wykorzystującemu tzw. efekt Dopplera. Wysłana przez specjalną głowicę fala ultradźwiękowa przemierza ciało, następnie odbija się od ośrodka będącego w ruchu (np. od płynącej krwi) i powraca do głowicy. Głowica połączona jest przewodem z aparatem ultrasonograficznym, który rejestruje zmiany częstotliwości fali ultradźwiękowej odbitej od płynącej krwi i przedstawia to na monitorze.

Do badania nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie, jest bezbolesne i nieinwazyjne. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Badanie wykonuje się w pozycji stojącej, bowiem wówczas żyły są wypełnione. Lekarz podczas badania uwidacznia żyły i dzięki zjawisku Dopplera jest w stanie przy użyciu USG ocenić przepływ w żyłach.

Choć badanie dopplerowskie jest podobne do zwykłego badania USG, dodatkowo towarzyszy mu efekt dźwiękowy – przetworzony komputerowo szum krwi przepływającej przez naczynia. Dla lekarza wykonujacego badanie zakłócenia w szumie mogą być dodatkową informacją. Opis badania otrzymuje się od razu. Zawarte w nim są wszystkie informacje o patologicznych zmianach, ich umiejscowieniu i nasileniu, a do opisu może być dołączony wykres lub barwny rysunek.

Żeby zrozumieć istotę badania, należy chociaż ogólnie znać anatomię. W kończynach dolnych posiadamy dwa układy żylne- powierzchowny oraz głęboki. Prawidłowo większość krwi płynie w układzie głębokim. Gdy dochodzi do zaburzenia przepływu i zwiększa się przepływ w układzie powierzchownym, dochodzi do zastoju krwi w wyniku czego powstają z czasem żylaki.

Należy zdawać sobie sprawę, że żylaki są objawem choroby a nie przyczyną.

Podczas badania USG Doppler oceniamy przepływ w układzie żył powierzchownych oraz głębokich. W celu ustalenia wydolności żył badamy kierunek przepływu oraz sprawdzamy czy występuje patologiczny refluks. Prawidłowo krew powinna płynąć żyłami do serca. W przypadku cofania się krwi mówimy o niewydolności żylnej. Do „cofania” się krwi dochodzi wówczas, gdy zastawki żylne ulegają zniszczeniu. Zadaniem zastawek jest ochrona przed cofaniem się krwi na dół.

W pozycji stojącej ciśnienie hydrostatyczne jest wysokie, diametralnie spada, gdy się położymy (dlatego badanie wykonywane jest w pozycji stojącej).

Biorąc pod uwagę, że krew musi wtedy płynąć do góry”, człowiek wykształcił mechanizmy w postaci zastawek mające na celu zwiększenie powrotu krwi do serca. W przypadku, gdy dochodzi do zwiększonego przepływu krwi, żyły się poszerzają i automatycznie zastawki nie stykają się, co powoduje, że krew się cofa i powoduje uszkodzenie kolejnej zastawki poniżej w dokładnie tym samym mechaniźmie.

W usg możemy uwidocznić, które żyły są niewydolne, co umożliwia nam podjęcie decyzji o sposobie leczenia.

Dokładna ocena USG Doppler jest kluczem do właściwego leczenia. Niestety niewydolność żylną i żylaki należy traktować jako chorobę przewlekłą, którą niestety nie jesteśmy całkowicie wyleczyć.

Badanie USG Doppler powinniśmy wykonywać co jakiś czas w celu wczesnego stwierdzenia patologii i ewentualnego wdrożenia leczenia, aby zapobiec możliwym powikłaniom.

W przypadku podejrzenia zakrzepicy żył głębokich kończyn jest to jedyne badanie, które pomaga postawić to rozpoznanie lub je wykluczyć i decyduje o ewentualnym włączeniu leczenia przeciwzakrzepowego. A odpowiednia diagnoza zapewnia nam prawidłowe leczenie i może zapobiec powikłaniom, np. zatorowości płucnej, czy przewlekłemu owrzodzeniu żylnemu.

USG doppler ma także kluczową rolę przy leczeniu niewydolności żylnej. Wiele nowoczesnych metod leczenia jest wykonywane tylko i wyłącznie pod kontrolą badania USG.

Autorzy: lek. med. Miłosz Bednarczyk, dr n. med. Aleksandra Matyja-Bednarczyk

Przejdź do oferty : USG Doppler żył