Laserowe zamykanie poszerzonych naczyń laserem
Poszerzone naczynka na nogach, ramionach czy skórze twarzy to częsty problem natury estetycznej, z którym wiele osób zgłasza się do gabinetów kosmetycznych oraz medycyny estetycznej.
Niedoskonałości te widoczne są w postaci pojedynczych naczynek, a także większych, zmienionych obszarów skórnych. Na twarzy, poszerzone naczynka występują bardzo często w postaci tak zwanej pajęczynki – w okolicach płatków nosa.
Poszerzone naczynka – przyczyny powstawania
Skąd biorą się nieestetyczne, poszerzone naczynka? O ile trudno wykazać tu jeden konkretny powód ich występowania, o tyle można wymienić kilka różnorodnych czynników, wpływających na ich pojawianie się na skórze.
Przede wszystkim, zacząć należy od predyspozycji genetycznych. Jeżeli kilka osób ze starszego pokolenia borykało się z problemem naczynek, dosyć prawdopodobne jest, że przedstawiciele młodszych pokoleń otrzymają owe niedoskonałości w pakiecie genetycznym.
Oczywiście, na omawiany problem wpływa nie tylko genetyka. Należy wziąć pod uwagę równie istotne czynniki zewnętrzne. Skóra często poddawana nadmiernemu działaniu promieni UV – czy to poprzez opalanie na słońcu, czy wizytę w solarium – jest znacznie bardziej narażona na wystąpienie rozszerzonych naczynek. Negatywny wpływ na kondycję skóry mają także duże amplitudy temperatur.
Pochodzenie i rodzaje zmian naczyniowych
Zmiany naczyniowe oraz ich efekty możemy podzielić na kilka najpopularniejszych jednostek. Są to między innymi:
- naczyniaki płaskie
- naczyniaki jamiste
- naczyniaki starcze
- teleangiektazje
- trądzik różowaty
- pojedyncze naczyniaki gwiaździste
- pajączki naczyniowe na nogach
Nadmiernie widoczne naczynka mogą pochodzić zarówno z układu żylnego jak i tętniczego.
Warto wiedzieć, że pierwsze z nich przybierają raczej kolor niebieskawy. Zdarza się, że unoszą się ponad poziom skóry pacjenta.
Naczynka pochodzenia tętniczego są natomiast jasnoczerwone, umiejscowione na poziomie skóry.
Zmiany naczyniowe występują także pod postacią tak zwanego rumienia. W tym wypadku miewają one okresy wzmocnienia i większej oraz mniejszej widoczności. Wpływ na to mają takie czynniki jak temperatura czy dieta.
Jak radzić sobie z problemem rozszerzonych naczynek?
Ten dosyć popularny problem skórno-naczyniowy może być wbrew pozorom rozwiązany w nieinwazyjny i stosunkowo nieskomplikowany sposób. Coraz częstszym rozwiązaniem na tego typu niedoskonałości staje się kuracja laserowa.
Laser frakcyjny to nowoczesna metoda, stosowana do niwelowania różnego rodzaju zmian i niedoskonałości skórnych, takich jak rozszerzone naczynka, kurze łapki, blizny, przebarwienia czy wiotka skóra. Jego działanie opiera się na wykonywaniu kontrolowanych mikrouszkodzeń skóry, które następnie, otoczone zdrową tkanką, dokonują szybkiej regeneracji. Skóra po zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego zostaje pozbawiona nieestetycznych zmian, ponadto zyskuje zdrowszy wygląd oraz jędrność i gładkość. Laser wpływa bowiem na regenerację skóry oraz odbudowę kolagenu w jej strukturach.
Do usuwania zmian naczyniowych na skórze najlepszym wyborem jest laser nd:Yag. Dlaczego właśnie ten rodzaj lasera? Emituje on falę o długości 1064 nm, które głęboko wnika w strukturę skóry, nie uszkadzając jednocześnie jej naskórka. Laser ten charakteryzuje się wyjątkowo niską absorbcją melaniny przy jednoczesnym wysokim pochłanianiu przez hemoglobinę.
To połączenie sprawia, że wyjątkowo dobrze radzi on sobie z takimi zmianami skórnymi jak rumień czy sieć rozszerzonych naczynek na skórze. Fale lasera pochłaniane są przez wspomnianą już hemoglobinę, a następnie zamieniane na energię cieplną, która z kolei podnosi temperaturę krwi. Ta, pod wpływem temperatury koaguluje, a ścianki poszerzonych naczynek zamykają się i zarastają.
Średnice zmian naczynkowych na nogach pacjentów często dochodzą nawet do 4 milimetrów średnicy. O ile z mniejszymi zmianami na twarzy poradzić sobie może także inny laser, o tyle na te o większych gabarytach najlepszym będzie laser nd:Yag. Dzięki laserowi frakcyjnemu nd:Yag usuwać można nie tylko pojedyncze naczynka o większej lub mniejszej średnicy, ale także żylaki, naczyniaki oraz żyły siatkowate.
Zamykanie naczynek – przebieg kuracji
Zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego to proces nieinwazyjny i bezpieczny. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do jego wykonania, takie jak trwająca ciąża, karmienie piersią, przyjmowanie niektórych leków, cukrzyca, bielactwo czy łuszczyca. Dlatego też każdą terapię należy rozpocząć od rozmowy i konsultacji z profesjonalistą.
Dermatolog lub kosmetolog sprawdza stan skóry pacjenta, przeprowadza wywiad, w celu poznania ewentualnych przeciwwskazań, a następnie planuje przebieg terapii oraz omawia z pacjentem jej przewidywane efekty.
Każdy z zabiegów rozpoczyna się dokładnym oczyszczeniem skóry pacjenta ze wszelkich kosmetyków, a także zanieczyszczeń. Specjalista przeprowadzający zabieg oraz pacjent powinni zabezpieczyć się, zakładając specjalne ochronne okulary. Właściwy zabieg zamykania naczynek to proces stosunkowo krótki – trwa on około 15-20 minut. Po jego zakończeniu skóra przez pewien czas będzie zaczerwieniona, lekko opuchnięta i bardziej wrażliwa. Jest to jednak efekt absolutnie normalny – nie należy się nim przejmować, o ile samoistnie zniknie w przeciągu kilku następnych dni.
Mimo, iż pierwsze efekty mogą być widoczne już bezpośrednio po zabiegu, o tyle na w pełni satysfakcjonujący efekt trzeba czasem poczekać około dwóch lub trzech tygodni. Jeżeli natomiast zabiegowi z użyciem lasera chcemy poddać nie pojedyncze naczynko, a całą sieć naczyniową prawdopodobnie niezbędna będzie seria zabiegów. Wszystko to, z pewnością zostanie omówione ze specjalistą, jeszcze przed pierwszym zabiegiem.
Jeżeli pacjent posiada genetyczne skłonności do cery naczynkowej, może okazać się, że mimo prawidłowo przeprowadzonego zabiegu, po pewnym czasie na miejscu zamkniętego naczynka pojawi się nowe, także nadmiernie widoczne. Nie jest to jednak objaw błędnie wykonanego zamknięcia, a po prostu – ludzka natura.
Zalecenia przed i po zabiegu
Zarówno przed jak i po zabiegu należy w szczególny sposób dbać o siebie i swoją skórę. Podczas przedzabiegowej konsultacji jak i po wykonaniu zabiegu specjalista zaleci podjęcie odpowiednich kroków, w celu zwiększenia bezpieczeństwa pacjenta i zapewnienia lepszych i pewniejszych efektów wykonanej terapii.
Około 48 godzin przed jak i po zabiegu nie należy spożywać napojów alkoholowych. Należy także zrezygnować ze zbyt długiego przebywania w pełnym słońcu czy wizyt w solarium. Zdecydowanie niewskazane są także wizyty na basenie czy w saunie.
Pielęgnację skóry po zabiegu z użyciem lasera należy prowadzić w sposób przemyślany i bezpieczny. Zdecydowanie nie powinno się stosować mocnych kosmetyków, płynów odkażających z alkoholem czy peelingów. Wskazane jest używanie delikatnych płynów micelarnych lub żeli bezmydłowych.
Jeżeli skóra jest zaczerwieniona i opuchnięta można zastosować na nią także delikatne kremy stosowane w przypadku poparzeń słonecznych lub chłodne okłady. Warto jednak owe kroki skonsultować ze specjalistą.
Nowa metoda na stary problem
Mimo iż problemy skórne związane z poszerzonymi naczynkami stanowią problem doskonale znany, dopiero stosunkowo niedawno odkryto tak skuteczny i nieinwazyjny sposób na ich niwelowanie. Zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego to prosta, nowoczesna metoda, na stary, niegdyś wydawałoby się trudny do usunięcia problem! Dzięki zabiegom z użyciem lasera nd:Yag już po dwóch tygodniach poszerzone naczynka czy rumienie znikają z powierzchni skóry nie pozostawiając po sobie śladu, dając miejsce młodemu, zdrowemu i jędrnemu naskórkowi.