Brak jędrności skóry to częsty problem natury estetycznej, z którym boryka się wiele kobiet. Ta kłopotliwa kwestia często wpływa negatywnie na samopoczucie oraz pewność siebie, dlatego też warto dowiedzieć się jak można sobie z nią poradzić.

Dlaczego skóra traci jędrność?

Czym jest jędrność lub też elastyczność skóry? Jest to biomechaniczna właściwość skóry, która polega na jej zdolności do odkształcenia się i powracania do pierwotnego wyglądu. Elastyczna skóra plastyczna, potrafi się rozciągnąć i dopasować oraz jest odporna na urazy mechaniczne.

Skóra właściwa, w której znajdują się komórki zwane fibroblastami, wytwarza włókna kolagenowe, odpowiedzialne za utrzymanie właściwej jędrności skóry. Z różnych przyczyn fibroblasty tracą swoją produktywność, co skutkuje mniejszą ilością kolagenu w skórze a w rezultacie – jej zmniejszoną jędrnością i elastycznością.

Istnieją różne powody, dla których skóra traci swoją pierwotną jędrność. Są to między innymi:

  • Naturalny proces starzenia się skóry
  • Przebyta ciąża
  • Szybka utrata wagi
  • Nadmierne palenie papierosów
  • Zaniedbania w codziennej pielęgnacji skóry

Niezależnie od tego, jaka przyczyna kryje się za utratą jędrności skóry można walczyć z nią nieinwazyjnie i skutecznie. Istnieją różne sposoby na utrzymanie czy przywrócenie jędrności skóry, jednak zdecydowanie najskuteczniejszym jest poddanie się zabiegowi jakim jest laserowe ujędrnianie skóry.

Na czym polega zabieg laserowy?

Zabieg z użyciem lasera frakcyjnego to wyjątkowo skuteczna, stale zyskująca na popularności metoda zwalczania rozmaitych niedoskonałości skórnych. Laser frakcyjny wpływa na skórę dzięki zjawisku fototermolizy. Jest to proces, który polega na wchłanianiu przez fotoakceptory skóry cząsteczek lasera CO2. Laser rozgrzewa głębokie warstwy skóry, poprzez podgrzanie wody zawartej w jej cząsteczkach. Wywołuje to kontrolowane mikrouszkodzenia warstw skóry i koagulację tkanki miękkiej, co w rezultacie skutkuje ujędrnieniem skóry w procesie jej gojenia.

Wspomniane wyżej mikrouszkodzenia otoczone są nienaruszoną i nieuszkodzoną tkanką, co sprawia, że skóra regeneruje i goi się w szybkim tempie, odzyskując przy tym swoją pierwotną jędrność czy też pozbywając się niedoskonałości.

  • Laser frakcyjny to sposób na ujędrnienie skóry, ale także rozwiązanie takich problemów skórnych jak:
  • rozstępy
  • przebarwienia na skórze
  • zmarszczki
  • blizny, także potrądzikowe

Mimo dużej skuteczności, podczas pierwszego zabiegu laser oddziałuje jedynie na 10 do 20% wybranego obszaru skóry. Należy zatem pamiętać, że istotne jest kilkukrotne powtórzenie procesu, po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.

Pełne przygotowanie, właściwa konsultacja, zaplanowanie ilości zabiegów i omówienie ich przebiegu gwarantuje pełną satysfakcję z ich wyników.

Zabieg i rekonwalescencja

Zabieg z użyciem lasera frakcyjnego trwa zazwyczaj około 30-60 minut i jest raczej bezbolesny. Niekiedy zaleca się stosowanie delikatnych środków przeciwbólowych zarówno w trakcie jak i po zabiegu.

Mimo iż zaleca się wykonanie od 3 do 6 zabiegów, widoczne efekty działania lasera pojawiają się już po pierwszym z nich. Docelowe efekty zabiegu z użyciem lasera CO2 to:

  • poprawa funkcjonowania układu limfatycznego
  • poprawa napięcia skóry
  • wyraźne zwiększenie jędrności skóry
  • ogólne odmłodzenie wyglądu skóry

Warto wiedzieć, że bezpośrednio po zabiegu skóra może być rozgrzana i zaczerwieniona. Jest to efekt w zupełności naturalny i nie należy się tego obawiać. Odpowiednia dbałość o skórę po zabiegu i stosowanie się do zaleceń specjalisty gwarantuje szybką rekonwalescencję.

Towarzyszące przez kilka pierwszych dni po zabiegu uczucie swędzenia można niwelować delikatnymi kremami stosowanymi także przy oparzeniach słonecznych. Zaleca się także stosowanie zimnych okładów na opuchliznę.

Ważne jest aby przez około tydzień po zabiegu nie stosować mocnych kosmetyków ani nie poddawać skóry nadmiernemu działaniu promieni UV. Do przemywania skóry poddawanej zabiegowi zaleca się używanie delikatnych żeli bezmydłowych.

Dermatolog czy kosmetolog z pewnością zaleci także takie środki ostrożności jak:

  • niekorzystanie z basenów z chlorowaną wodą
  • wstrzymanie się od gorących kąpieli czy wizyt w saunie
  • nawadnianie skóry poprzez przyjmowanie co najmniej 1,5 litra wody w ciągu dnia.
  • niespożywanie alkoholu przez dwie doby po zabiegu

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego najlepiej skontaktować się ze specjalistą, który doradzi jak zadbać o skórę zarówno przed jak i po zabiegu.

Istnieje kilka przeciwwskazań do zastosowania lasera CO2. Są to między innymi:

  • cukrzyca
  • atopowe zapalenie skóry
  • bielactwo
  • łuszczyca

Przed podjęciem decyzji o poddaniu się zabiegowi warto także porozmawiać z kosmetologiem i dermatologiem o kondycji swojej skóry oraz stanie swojego zdrowia i ewentualnych przebytych lub trwających dolegliwościach. Po dogłębnym wywiadzie specjalista będzie mógł stwierdzić czy kwalifikujemy się do wykonania zabiegu, a także – w przypadku pozytywnego wyniku – zaleci do niego odpowiednie przygotowanie. Dzięki temu możemy z pewnością i spokojem przystąpić do procesu, który zagwarantuje nam poprawę jędrności i wyglądu skóry.

Zabieg ujędrniania skóry przy pomocy lasera frakcyjnego to nieinwazyjna i skuteczna metoda, która wpłynie pozytywnie nie tylko na aspekty fizyczne i estetyczne naszego ciała, ale poprawi także samopoczucie psychiczne i pewność siebie.