Rozstępy to problem skórny, z którym boryka się wiele osób. Miejsce ich występowania jest dość szerokie – najczęściej są to okolice ud, brzucha, rąk, pośladków piersi czy nawet pleców. Ta kłopotliwa przypadłość pojawia się na skórze z różnych przyczyn. Może to być na przykład zbyt szybki przyrost masy mięśniowej czy intensywne trenowanie sportów siłowych bądź kulturystyki. Najczęściej jednak przyczynę stanowi gwałtowny wzrost lub spadek masy ciała, dlatego też rozstępy często pojawiają się u młodych mam lub u osób stosujących intensywną dietę odchudzającą.
Rozstępy pojawiają się wskutek zbyt gwałtownego i nadmiernego dla organizmu rozciągania skóry bądź jej osłabienia. Następuje wtedy zerwanie włókien elastynowych i kolagenowych, które tworzą strukturę skóry. Mimo iż rozstępy same w sobie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia fizycznego, są one wyjątkowo niepożądane, głównie ze względów estetycznych.
Nierówna i nieestetyczna faktura skóry negatywnie wpływa na samopoczucie i pewność siebie co w rezultacie może niekorzystnie wpływać na psychikę.
Czy można ustrzec się przed pojawieniem się rozstępów?
Tak, w pewnym zakresie można zapobiegać powstawaniu rozstępów, dbając odpowiednio o swój organizm. Bardzo istotne jest aby dbać, w miarę swoich możliwości, o prawidłową, względnie stałą masę swojego ciała. Bardzo ważne jest także właściwe nawilżanie skóry, które zapewni jej dużą elastyczność, a tym samym zmniejszy ryzyko powstawania rozstępów. Osoby uprawiające sport i aktywne fizycznie, powinny pamiętać o zachowaniu równowagi w ćwiczeniach, aby nie dopuścić do zbyt szybkiego przyrostu masy mięśniowej, co także skutkuje powstawaniem rozstępów.
Należy jednak pamiętać, że nawet właściwa profilaktyka nie zawsze przynosi pożądane efekty. Niektóre osoby w sposób genetyczny narażone są na pojawianie się tego typu niedoskonałości na skórze. Nie warto się jednak załamywać, ponieważ nawet dla osób, u których występują rozległe, głębokie rozstępy istnieje ratunek w postaci profesjonalnego zabiegu niwelującego wszelkie niedoskonałości skórne, takie jak blizny, trądzik,przebarwienia czy wspomniane już wyżej rozstępy.
Jak więc pozbyć się rozstępów, jeżeli już pojawią się na naszej skórze?
Często wybieranym i najszerzej dostępnym sposobem na pozbycie się rozstępów są wszelkiego rodzaju maści i kremy. Jest to jednak środek dający niezbyt satysfakcjonujące efekty. Dużo lepszym rozwiązaniem tego problemu jest profesjonalna konsultacja ze specjalistą oraz zabieg laserowy. Jest to profesjonalny i dużo pewniejszy sposób na trwałe pozbycie się lub maksymalne zniwelowanie nieestetycznych rozstępów.
Laser frakcyjny to nowoczesna metoda stosowana w przypadku różnego rodzaju niedoskonałości skórnych, także w przypadku rozstępów. Stosunkowo krótki czas zabiegu jak i rekonwalescencji jest dużą zaletą tej metody, podobnie jak stała opieka profesjonalisty, której nie gwarantują zabiegi na własnę rękę z pomocą niesprawdzonych środków z drogerii.
Jak działa laser frakcyjny i jak zwalcza rozstępy?
Profesjonalne zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego opierają się na wykorzystaniu zjawiska fototermolizy frakcyjnej. Ludzka skóra bogata jest w różnego rodzaju substancje zwane fotoakceptorami (są to na przykład: białko, woda i hemoglobina), które posiadają zdolność pochłaniania energii o określonej długości fal elektromagnetycznych. Laser frakcyjny wytwarza określonej długości fale, które z kolei wchłaniane są przez wspomniane wyżej fotoakcepory. Proces ten skutkuje powstaniem mikrouszkodzeń skóry, otoczonych pasmami zdrowego, nienaruszonego naskórka, co z kolei daje efekt szybkiej regeneracji i przebudowy skóry, odbudowę kolagenu w jej warstwach, poprawę jej elastyczności i kolorystyki.
Wynik zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego porównać można do zabiegów stosowanych na zdjęciach w technologii komputerowej. Po retuszu, są one wygładzone i pozbawione wszelkich niedoskonałości.
Na efekt leczenia i ilość zabiegów jakie należy wykonać w znacznym stopniu wpływa wielkość rozstępów oraz czas, jaki upłynął od pojawienia się ich na skórze. Im starsza niedoskonałość tym więcej czasu należy poświęcić na jej zniwelowanie. Jeden zabieg to zazwyczaj około 25% końcowego efektu, jaki uzyskać można po kilkukrotnym powtórzeniu całego procesu. Zazwyczaj jest to około 3 do nawet 6 zabiegów, wykonanych w wyznaczonych odstępach czasu. Zarówno same zabiegi jak i czas między nimi są istotne – odpowiednia przerwa między wizytami w gabinecie pozwala na pełną i właściwą regenerację korygowanego naskórka.
Jak przebiega zabieg z laserem frakcyjnym?
Przede wszystkim, każdy zabieg z użyciem lasera CO2 poprzedzony jest profesjonalną konsultacją. Dermatolog lub kosmetolog bada stan skóry oraz niedoskonałości, które chcemy usunąć, w tym wypadku rozstępów, następnie zaleca odpowiednią ilość zabiegów i omawia z Pacjentem jego oczekiwania oraz możliwe efekty.
Po konsultacji można już umówić się na pierwszy zabieg i przystąpić do właściwego leczenia. Do zabiegu należy się także właściwie przygotować. Nie są to wygórowane wymagania, nie mniej jednak istotne jest aby pamiętać o kilku istotnych aspektach:
⦁ Przed zabiegiem nie powinno się stosować takich środków jak samoopalacze, leki światłoczułe, – takie jak pokrzywa, mniszek lekarski czy nagietek – czy leki przeciwbólowe,
⦁ wyjątkowo niewskazane jest także spożywanie alkoholu przed zabiegiem. Co najmniej 48 godzin przed poddaniem się działaniu lasera nie powinniśmy przyjmować napojów alkoholowych.
⦁ do zabiegu nie powinno się także przystępować ze świeżą opalenizną. Należy odczekać około 4 tygodni od czasu ostatniego opalania się.
Sam zabieg to czas między 30 a 60 minut. Przed użyciem lasera skóra jest dokładnie oczyszczana, dezynfekowana i osuszana. Następnie, do skóry przykłada się specjalną głowicę, która wytwarza określonej długości fale o określonej. Podczas trwania zabiegu Pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort, jednak jest to proces jak najbardziej do przejścia. W niektórych przypadkach kosmetolog może zalecić użycie delikatnych środków przeciwbólowych aby zwiększyć komfort Pacjenta.
Po pierwszym zabiegu usuwania rozstępów za pomocą lasera frakcyjnego niedoskonałości wyraźnie jaśnieją i nabierają koloru przypominającego otaczającą je skórę. Następuje także ich delikatne spłycenie. Następny zabieg daje efekt namacalnego ujędrnienia skóry oraz zwężenia i spłycenia rozstępów. Kolejne zabiegi pogłębiają i utrwalają powstałe już efekty.
Niemal natychmiast po zabiegu można powrócić do swoich codziennych czynności. Należy jednak pamiętać, aby nie narażać skóry na oddziaływanie promieni UV. Przez kilkanaście dni po zabiegu powinno się także zrezygnować z peelingów i mocnych kosmetyków, zamieniając je na delikatne żele hipoalergiczne. Skóra po zabiegu wygląda jak mocno opalona, ale szybko wraca do naturalnego wyglądu, ukazując efekty działania lasera.
Fachowe rozwiązanie problemu skórnych niedoskonałości
Niedoskonałości skórne takie jak trądzik, blizny czy rozstępy to problem, do którego należy podejść w sposób profesjonalny. Fachowa niwelacja rozstępów przy pomocy lasera frakcyjnego to nie tylko stosunkowo szybka i nieinwazyjna, ale i wyjątkowo skuteczna metoda. Aby w pełni cieszyć się ze swojego wyglądu warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy w fachowy sposób przeprowadzą nas przez cały proces. Rozmowa z kosmetologiem lub dermatologiem i profesjonalna konsultacja przed zabiegiem to pierwszy to zwiększenia pewności siebie, dobrego samopoczucia i zadowolenia ze swojego wyglądu!