Laser frakcyjny to zabieg, dzięki któremu pozbyć się można różnego rodzaju niedoskonałości skórnych. Jest on polecany w przypadku rozmaitych dolegliwości, takich jak między innymi:

  • przebarwienia skóry
  • blizny
  • zmiany potrądzikowe
  • kurze łapki
  • utrata jędrności skóry
  • brodawki i włókniaki

Po uprzedniej konsultacji ze specjalistą, który rozważy konkretny przypadek i zaleci odpowiednią ilość oraz częstotliwość zabiegów można sprawnie i nieinwazyjnie pozbyć się dokuczliwych niedoskonałości.

Możliwości, jakie daje pacjentom laser frakcyjny są wyjątkowe. Dzięki niemu nie tylko można pozbyć się różnego rodzaju zmian skórnych, ale także odzyskać wiarę w siebie i podwyższyć samoocenę, co wyjątkowo korzystnie wpływa na samopoczucie, a co za tym idzie także zdrowie psychiczne.

W dzisiejszym artykule pragniemy przybliżyć nieco problem brodawek i włókniaków oraz możliwości ich zniwelowania przy pomocy lasera frakcyjnego.

Brodawka a włókniak - czym się różnią i co mają wspólnego?

Mimo iż brodawka i włókniak używane są jako terminy synonimiczne, w rzeczywistości są one osobnymi i wyraźnie różniącymi się od siebie zmianami skórnymi.

Brodawka, nazywana także kurzajką to zmiana, której powstanie wywołane jest ingerencją wirusa HPV typu 1 i 2. Brodawka przybiera formę zrogowaciałej narośli na skórze, zazwyczaj bezbolesnej ( z wyjątkiem przypadku występowanie brodawek na podeszwach stóp). Najczęściej występują one na powierzchni dłoni i stóp, często bywają także mylone z odciskami.

Szacuje się, że nawet około 10% ludzi na świecie zarażonych jest wirusem tak zwanego brodawczaka. Wirusem zarazić się można poprzez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną, na przykład poprzez podanie ręki lub pośrednio, przez korzystanie z tych samych przedmiotów.

Brodawki podzielić można na kilka rodzajów, ze względu na ich kształt czy miejsce występowania.

  • Brodawki zwykłe to niewielkie grudki o nierównej powierzchni i kolorze przypominającym kolor naskórka. Najczęściej występują one na palcach dłoni.
  • Brodawki stóp to, jak sama nazwa wskazuje, zmiany występujące na podeszwach stóp. Brodawki te mają szorstką powierzchnię i cielisty kolor podobnie jak brodawki zwykłe, ale osiągają one nieco większe rozmiary – nawet do 2 centymetrów wielkości. Brodawki stóp występują w dwóch rodzajach – rozsianym i głębokim bądź powierzchownym. Pierwsze z nich bywają bolesne, zdarza się, że uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie.
  • Brodawki płaskie to kilkumilimetrowe zmiany o lekko uwypuklonym kształcie i gładkiej powierzchni. Najczęściej występują one w miejscu zadrapania czy zranienia.
  • Brodawki przejściowe to zmiany posiadające pewne cechy brodawek płaskich jak i brodawek zwykłych. Tego typu zmiany często występują u osób z obniżoną odpornością.
  • Kłykciny kończyste to kurzajki zwane także płciowymi. Są to uszypułowane grudki, występujące w okolicach miejsc intymnych.

Włókniaki to zmiany, które tylko pozornie podobne są do brodawek. Podobnie jak brodawki, przyjmują one formę niewielkich wypustek występujących na skórze, jednak ich struktura oraz przyczyny powstawania są już zupełnie odmienne.

Włókniak to łagodna forma nowotworu, powstająca z tkanki łącznej. Wyróżnić można włókniaki miękkie oraz włókniaki twarde.

Włókniaki miękkie to zmiany, których powstawanie jest zazwyczaj uwarunkowane genetycznie. Prawdopodobieństwo ich występowania rośnie wraz z wiekiem, a także w trakcie trwania ciąży. Podłoże występowanie włókniaków miękkich stanowi defekt genu NF1, kodującego białko o nazwie  neurofibromina 1. Występują one w postaci zwisających guzków w kolorze cielistym lub jasnobrązowym. Ich wielkość może być bardzo różna – może to być 2 lub 3 mm jak i kilka centymetrów. Włókniaki miękkie mogą wystąpić właściwie na każdej części ciała, najczęściej jednak są to okolice szyi, tułów oraz powieki oczu.

Włókniaki twarde z kolei to pojedyncze, twarde w dotyku guzki, występujące najczęściej na rękach i nogach. Włókniaki twarde przybierają kolor ciemniejszy niż włókniaki miękkie – od brązowego do ciemnobrunatnego. Przypadłość ta częściej dotyka mężczyzn.

Włókniaki nie są niebezpieczne. Nie istnieje ryzyko przejścia owych zmian w stan złośliwy, nie mniej jednak pacjenci bardzo często decydują się na ich usunięcie. Włókniaki stanowią bowiem duży problem natury estetycznej, a występujące w miejscach narażonych na otarcia, często przechodzą w bolesny stan zapalny.

Zabieg i rekonwalescencja

Zabieg z użyciem lasera frakcyjnego rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia i osuszenia miejsca, które ma zostać poddane jego działaniu. W przypadku usuwania takich zmian jak brodawki czy włókniaki aplikuje się także znieczulenie miejscowe.
Następnie skóra poddana zostaje działaniu lasera, Tworzone są równomiernie rozmieszczone mikrouszkodzenia, w które kierowany jest laser trafiający w strukturę tkanki podskórnej oraz skóry właściwej. W końcowym etapie zabiegu dermatolog nakłada na miejsce poddane zabiegowi maskę kojącą. Cały zabieg trwa od 30 do 70 minut, a pacjent może bezpośrednio po jego zakończeniu udać się do domu.
Należy jednak pamiętać o kilku istotnych środkach bezpieczeństwa. Dla całkowitej pewności warto uzgodnić ze specjalistą czego należy unikać i jak zadbać o skórę po zabiegu.
Bezpośrednio po zabiegu, miejsce poddane działaniu lasera będzie widocznie zaczerwienione i delikatnie opuchnięte. Nie należy się tym jednak martwić, gdyż jest to efekt absolutnie naturalny. Dozwolone jest stosowane łagodzących żeli lub kremów podobnych do tych stosowanych na oparzenia skórne.
Po zakończeniu serii zabiegów z użyciem lasera frakcyjnego należy unikać między innymi:

  • wystawiania skóry na nadmierne działanie promieni UV
  • kontaktu z chlorowaną wodą
  • gorących kąpieli
  • wizyt w saunie
  • przesuszania skóry
  • alkoholu (przez około 48 godzin od zakończenia zabiegu)

Jeżeli zaczerwienienie lub opuchlizna nie znikną z miejsca poddanego zabiegowi mimo upływu tygodnia należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą, który zbada przyczynę takiego zjawiska oraz zaleci podjęcie odpowiednich kroków.

Laser CO2 – szybki sposób na zdrową skórę

Zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego to szybki sposób na pozbycie się wszelkich kłopotliwych zmian i niedoskonałości skórnych, także brodawek i włókniaków.

Wystarczy rozpoznanie i rozmowa ze specjalistą oraz kilka nieinwazyjnych, bezpiecznych zabiegów aby móc cieszyć się skórą wolną od niedoskonałości!

Usuwanie brodawek i włókniaków laserem CO2

Zarówno brodawki jak i włókniaki to zmiany skórne, które w sposób nieinwazyjny można usunąć przy pomocy lasera frakcyjnego.

Zabieg z użyciem lasera frakcyjnego polega na wykonaniu kontrolowanych mikrouszkodzeń skóry i pobudzeniu jej do szybkiej i efektywnej regeneracji. Działanie lasera opiera się na zjawisku fototermolizy, możliwej dzięki obecności w ludzkiej skórze substancji zwanych fotoakceptorami. Fotoakceptory to substancje takie jak białko, woda czy hemoglobina, posiadające swoiste zdolności do wchłaniania energii produkowanej przez laser w trakcie wykonywanego zabiegu.

Skóra poddana działaniu lasera frakcyjnego goi się znacznie szybciej, ukazując pożądane efekty. Zarówno w przypadku brodawek czy włókniaków jak i w przypadku innych zmian, takich jak przebarwienia czy blizny należy cały proces powtórzyć kilkakrotnie. Dopiero kilka, regularnie powtórzonych zabiegów da w pełni satysfakcjonujący i długotrwały efekt.